MN Home
A.net/MN
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Bemidji State Indoor Twilight
February 16th 2018 Bemidji, Minnesota, United States
Report
Block
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
History for 2017 Feb 17th
Results
News
2018
2017
1
1
2016
1
1
2015
1
1
Media for 2017
Videos (
0
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
1
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2017 Results - Bemidji State Indoor Twilight and Alumni Meet
Feb 16th 2017, 8:53pm
Attending groups
RunnerSpace.com/MN
Invited groups
2017
Bemidji State Indoor Twilight and Alumni Meet
2017 Results - Bemidji State Indoor Twilight and Alumni Meet
Published by
ResultsCentral
Feb 16th 2017, 8:53pm
Mens Results
Womens Results
60 Meter Dash
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Tobias Boegel
7.34a
Minnesota State Moor...
2.
Jr
Noah Potratz
7.62a
Wisconsin-Superior
3.
Fr
Matt Carlson
7.64a
Wisconsin-Superior
4.
Jr
Joseph Olinger
7.71a
Wisconsin-Superior
5.
So
Kyle Beck
7.72a
St Scholastica
6.
Fr
Andre Couture
7.82a
Wisconsin-Superior
7.
Sr
Kyle Wilkerson
7.85a
SR
Wisconsin-Superior
8.
Fr
Wyatt Helgeson
7.86a
St Scholastica
60 Meter Dash
Varsity
- Prelims
x
1.
Fr
Tobias Boegel
7.28a
PR
Minnesota State Moor...
2.
Fr
Davon Bryant
7.42a
St Scholastica
3.
Jr
Noah Potratz
7.60a
Wisconsin-Superior
4.
Fr
Matt Carlson
7.63a
Wisconsin-Superior
5.
Jr
Joseph Olinger
7.65a
Wisconsin-Superior
6.
So
Kyle Beck
7.74a
St Scholastica
7.
Fr
Wyatt Helgeson
7.81a
St Scholastica
8.
Sr
Kyle Wilkerson
7.85a
Wisconsin-Superior
9.
Fr
Andre Couture
7.85a
Wisconsin-Superior
10.
Fr
Jonah Alm
7.96a
St Scholastica
200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Alex Dzikonksi
23.35a
PR
Wisconsin-Superior
2.
Fr
Tobias Boegel
23.72a
PR
Minnesota State Moor...
3.
Fr
Ben Fern
24.57a
St Scholastica
4.
So
Kyle Beck
24.62a
St Scholastica
5.
Fr
Matt Carlson
24.68a
Wisconsin-Superior
6.
Fr
Dakota Rice
25.29a
PR
Wisconsin-Superior
7.
Sr
Kyle Wilkerson
25.52a
Wisconsin-Superior
8.
Fr
Jonah Alm
26.07a
PR
St Scholastica
400 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Evan Carlson
51.14a
Minnesota State Moor...
2.
Sr
Alexander Fathie
51.30a
Wisconsin-Superior
3.
So
Alex Dzikonksi
53.72a
Wisconsin-Superior
4.
Fr
Evan White
54.29a
St Scholastica
5.
Fr
Ben Fern
54.30a
St Scholastica
6.
Fr
Aaron Gehrke
54.82a
Wisconsin-Superior
7.
Fr
Dakota Rice
56.22a
Wisconsin-Superior
8.
Fr
Davon Bryant
1:00.80a
PR
St Scholastica
600 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Miguel Perez
1:29.84a
PR
Minnesota State Moor...
2.
Sr
Mitchell Ruebke
1:32.22a
SR
Minnesota State Moor...
800 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Cody Gagner
2:00.49a
Minnesota State Moor...
2.
Fr
Ryan Kalinowski
2:02.25a
Minnesota State Moor...
3.
Fr
Chrisean Upshaw
2:19.26a
Wisconsin-Superior
1000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Adam Wallenta
2:51.96a
PR
St Scholastica
2.
Jr
Sawyer Morgan
2:56.48a
PR
St Scholastica
3.
Jr
Zach Freese
3:31.25a
Concordia-Moorhead
1 Mile
Varsity
- Finals
x
1.
Kenny Miller
4:48.61a
Unattached
2.
Fr
Michel Doege
5:13.51a
St Scholastica
3.
Jr
Nicholas Nemec
5:28.05a
PR
Wisconsin-Superior
3000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Kenny Miller
9:27.59a
Unattached
2.
So
Evan Walpole
9:46.64a
Wisconsin-Superior
3.
Matt Kustritz
11:23.82a
Unattached
60m Hurdles
- 42"
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Zach Sweep
8.37a
Minnesota State Moor...
2.
Sr
Adam Hanson
9.05a
Minnesota State Moor...
3.
So
Frank Cerar
9.37a
St Scholastica
4.
Jr
Zach Freese
10.11a
Concordia-Moorhead
5.
Jr
Alex VanBemmelen
10.92a
Concordia-Moorhead
60m Hurdles
- 42"
Varsity
- Prelims
x
1.
Fr
Zach Sweep
8.53a
Minnesota State Moor...
2.
Sr
Adam Hanson
9.09a
Minnesota State Moor...
3.
So
Frank Cerar
9.28a
St Scholastica
4.
Jr
Zach Freese
10.13a
Concordia-Moorhead
5.
Jr
Alex VanBemmelen
11.98a
Concordia-Moorhead
4x400 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
3:38.07a
Minnesota State Moor...
2.
Relay Team
3:40.51a
Wisconsin-Superior
Shot Put
- 16lb
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Thomas Udenberg
15.11m
Wisconsin-Superior
2.
So
Christian Pillath
14.47m
Wisconsin-Superior
3.
Jr
Elias Alexandrou
11.92m
Wisconsin-Superior
4.
Sr
Thomas Fleming
11.63m
Wisconsin-Superior
5.
Fr
Brady Butcher
11.58m
Minnesota State Moor...
6.
So
Fauston Wirtz
11.43m
Wisconsin-Superior
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Henry Haberman
1.75m
Wisconsin-Superior
2.
So
Frank Cerar
1.70m
St Scholastica
3.
Jr
Alex VanBemmelen
1.55m
PR
Concordia-Moorhead
4.
Jr
Zach Freese
1.55m
PR
Concordia-Moorhead
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
So
Logan Thiel
4.27m
PR
Minnesota State Moor...
2.
Jr
Tyler Modderman-Anderson
3.65m
Wisconsin-Superior
3.
Jr
Alex VanBemmelen
3.65m
SR
Concordia-Moorhead
4.
Jr
Joseph Olinger
3.50m
PR
Wisconsin-Superior
5.
Fr
Wyatt Helgeson
3.50m
St Scholastica
6.
Fr
Derek Buchman
3.35m
Minnesota State Moor...
7.
Jr
Zach Freese
3.20m
SR
Concordia-Moorhead
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Jerry Raye
6.38m
PR
Minnesota State Moor...
2.
So
Alex Dzikonksi
6.15m
Wisconsin-Superior
3.
Fr
Caleb Steinert
5.94m
PR
Wisconsin-Superior
4.
Jr
Henry Haberman
5.72m
Wisconsin-Superior
5.
Fr
Jack Peru
5.65m
St Scholastica
6.
Jr
Joseph Olinger
5.19m
Wisconsin-Superior
7.
Sr
Zachary Myran
5.11m
Wisconsin-Superior
8.
Sr
Nathan Welty
5.08m
Wisconsin-Superior
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Tyler Berby
12.55m
Minnesota State Moor...
2.
Sr
Zachary Myran
11.51m
Wisconsin-Superior
Fr
Nick Kaplan
FOUL
St Scholastica
Weight Throw
- 35lb
Varsity
- Finals
x
1.
So
Christian Pillath
16.43m
Wisconsin-Superior
2.
Sr
Thomas Fleming
16.15m
Wisconsin-Superior
3.
So
Fauston Wirtz
14.94m
PR
Wisconsin-Superior
4.
Sr
Thomas Udenberg
14.77m
SR
Wisconsin-Superior
5.
Sr
Peter Bateman
13.24m
Minnesota State Moor...
6.
Fr
Brady Butcher
12.89m
PR
Minnesota State Moor...
7.
Jr
Elias Alexandrou
12.24m
Wisconsin-Superior
60 Meter Dash
Varsity
- Finals
x
1.
So
Ki'Arah Johnson
7.83a
Minnesota State Moor...
2.
Jr
Caroline Jansen
7.95a
Minnesota State Moor...
2.
Fr
Jada Barker
7.95a
Bemidji State
4.
Jr
Tayler Kaufman
8.28a
PR
Minnesota State Moor...
5.
Jr
Bailey Reiner
8.29a
Minnesota State Moor...
6.
Jr
Mady Vaudrin
8.45a
Minnesota State Moor...
7.
Fr
LeAnn Torgerson
8.50a
Wisconsin-Superior
60 Meter Dash
Varsity
- Prelims
x
1.
So
Ki'Arah Johnson
7.83a
Minnesota State Moor...
2.
Jr
Caroline Jansen
7.88a
Minnesota State Moor...
3.
Fr
Jada Barker
7.98a
Bemidji State
4.
Sr
Katie Holzheimer
8.23a
SR
Minnesota State Moor...
4.
Jr
Bailey Reiner
8.23a
Minnesota State Moor...
6.
Jr
Mady Vaudrin
8.28a
Minnesota State Moor...
7.
Fr
LeAnn Torgerson
8.43a
Wisconsin-Superior
8.
Jr
Tayler Kaufman
8.55a
Minnesota State Moor...
9.
Fr
Maria Mazo
8.63a
Wisconsin-Superior
10.
Fr
Kaylie King
8.97a
St Scholastica
11.
Fr
Macaela Rudeck
9.11a
PR
St Scholastica
12.
So
Undra Dambi
9.76a
Wisconsin-Superior
200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Ki'Arah Johnson
26.57a
Minnesota State Moor...
2.
Sr
Katie Holzheimer
27.02a
Minnesota State Moor...
3.
So
Valerie Rowe
27.05a
Wisconsin-Superior
4.
Jr
Iveta Harner
27.18a
PR
Minnesota State Moor...
5.
Fr
LeAnn Torgerson
27.24a
Wisconsin-Superior
6.
Fr
Alexis Jensen
27.76a
PR
Minnesota State Moor...
7.
Sr
Katharine Roetering
29.08a
PR
St Scholastica
8.
Fr
Rachael Preusser
29.16a
Minnesota State Moor...
9.
Jr
Marissa Morgenstern
31.03a
Bemidji State
10.
So
Undra Dambi
33.28a
PR
Wisconsin-Superior
400 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Summer Storm
59.81a
PR
Minnesota State Moor...
2.
Sr
Alexandria Coleman
1:00.10a
PR
Bemidji State
3.
Jr
Iveta Harner
1:00.23a
PR
Minnesota State Moor...
4.
Jr
Breanna Shofner
1:01.61a
SR
St Scholastica
5.
So
Kelli Praska
1:02.06a
SR
Wisconsin-Superior
6.
Fr
Alexis Jensen
1:02.58a
PR
Minnesota State Moor...
7.
Fr
Rachael Preusser
1:04.09a
PR
Minnesota State Moor...
8.
Fr
Anika Kling
1:04.47a
PR
St Scholastica
9.
Jr
Madelyn Urman
1:04.50a
PR
St Scholastica
10.
So
Jacqueline Kaplan
1:06.90a
SR
St Scholastica
Jr
Mady Vaudrin
DNF
Minnesota State Moor...
800 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Alissa Mears
2:13.60a
PR
Minnesota State Moor...
2.
So
Marissa Carlson
2:20.74a
SR
Minnesota State Moor...
3.
Jr
Madison Kealy
2:34.76a
PR
Bemidji State
4.
Fr
Anna Kalin
2:38.90a
PR
Wisconsin-Superior
5.
So
Michaela Ruhman
2:39.00a
Wisconsin-Superior
6.
Jr
Amanda Anderson
2:46.62a
Bemidji State
7.
So
Alaina Manthey
2:48.72a
PR
Wisconsin-Superior
8.
Sr
Sara Schield
2:50.79a
PR
Wisconsin-Superior
9.
So
Autumn Huju
2:52.46a
PR
Bemidji State
10.
Fr
Mathea Brink
2:53.53a
Wisconsin-Superior
1000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Vanessa Lopez
3:05.91a
PR
Bemidji State
1 Mile
Varsity
- Finals
x
1.
So
Alicia Swenson
5:41.18a
Minnesota State Moor...
2.
So
Alaina Manthey
6:04.06a
PR
Wisconsin-Superior
3.
So
Sarone Paulzine
6:08.86a
Bemidji State
4.
Sr
Sara Schield
6:20.75a
SR
Wisconsin-Superior
3000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Samantha Swenson
11:26.47a
Minnesota State Moor...
2.
Sr
Jane Austin
12:05.00a
Bemidji State
3.
Martha Miltich
13:22.44a
Unattached
4.
So
Courtney Anderson
14:01.94a
Bemidji State
60m Hurdles
- 33"
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Caroline Jansen
9.14a
Minnesota State Moor...
2.
Sr
Hannah Russert
9.35a
PR
St Scholastica
3.
Jr
Marissa Morgenstern
10.82a
Bemidji State
4.
Fr
Makyia Maloney
11.31a
Wisconsin-Superior
60m Hurdles
- 33"
Varsity
- Prelims
x
1.
Jr
Caroline Jansen
9.12a
Minnesota State Moor...
2.
Sr
Hannah Russert
9.53a
St Scholastica
3.
Jr
Marissa Morgenstern
10.27a
PR
Bemidji State
4.
Fr
Makyia Maloney
11.42a
Wisconsin-Superior
4x400 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
4:32.49a
Bemidji State
Shot Put
- 4kg
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Mary-Bianca Fuller
13.23m
Minnesota State Moor...
2.
So
Emily Waletzko
12.79m
Minnesota State Moor...
3.
So
Taylor Phillips
11.98m
Wisconsin-Superior
4.
Fr
Savanah Olson
11.94m
Bemidji State
5.
Fr
Destiny Meyer
11.77m
Minnesota State Moor...
6.
Fr
Natalie St. Marie
11.37m
St Scholastica
7.
So
Kaitlyn Christianson
11.07m
PR
Bemidji State
8.
Fr
Genavieve Baklund
10.96m
PR
Bemidji State
9.
Jr
Bailey Erickson
10.95m
Minnesota State Moor...
10.
So
Emily Conley
10.75m
St Scholastica
11.
So
Samara Tobeck
9.81m
Bemidji State
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Hannah Russert
1.50m
St Scholastica
2.
Fr
Rachel Hudacek
1.45m
St Scholastica
3.
Fr
Mathea Brink
1.40m
Wisconsin-Superior
3.
Fr
Maria Mazo
1.40m
Wisconsin-Superior
5.
Fr
Mikaela Shepard
1.35m
Wisconsin-Superior
6.
Fr
Makyia Maloney
1.35m
Wisconsin-Superior
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Jenna Ellertson
3.00m
Minnesota State Moor...
2.
So
Valerie Rowe
2.70m
Wisconsin-Superior
Jr
Tayler Kaufman
NH
Minnesota State Moor...
Sr
Katharine Roetering
NH
St Scholastica
Fr
Macaela Rudeck
NH
St Scholastica
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Caroline Jansen
5.47m
Minnesota State Moor...
2.
Sr
Alexandria Coleman
5.42m
PR
Bemidji State
3.
Fr
Anika Kling
4.72m
PR
St Scholastica
4.
Jr
Kaitlyn Knutson
4.06m
Wisconsin-Superior
5.
Fr
Katelyn Leiden
4.05m
St Scholastica
Fr
Mia Steffenson
FOUL
Minnesota State Moor...
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Caroline Jansen
11.70m
Minnesota State Moor...
2.
Fr
Mia Steffenson
10.04m
Minnesota State Moor...
3.
Sr
Katharine Roetering
9.70m
St Scholastica
4.
Jr
Breanna Shofner
9.59m
St Scholastica
Weight Throw
- 20lb
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Katrina Mellegard
19.25m
PR
Minnesota State Moor...
2.
So
Emily Waletzko
16.31m
Minnesota State Moor...
3.
Jr
Mary-Bianca Fuller
16.05m
PR
Minnesota State Moor...
4.
So
Taylor Phillips
14.62m
Wisconsin-Superior
5.
Samantha Velde
14.11m
Unattached
6.
So
Samara Tobeck
14.02m
Bemidji State
7.
Fr
Genavieve Baklund
13.47m
PR
Bemidji State
8.
Fr
Natalie St. Marie
12.98m
St Scholastica
9.
So
Regan Grube
12.95m
PR
Bemidji State
10.
So
Kaitlyn Christianson
12.85m
Bemidji State
11.
Fr
Abby Knapp
11.12m
Minnesota State Moor...
12.
So
Emily Conley
11.00m
St Scholastica
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
9517 views
Post to:
Post as:
Post
0 shares:
Bemidji State Indoor Twilight
,
ResultsCentral
,
Shane
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Bemidji State Indoor Twilight
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2017
1
1
2016
1
1
2015
1
1
Hashtags
#bemidji-state
#twilight
#alumni
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!